Neden Logo Tasarımı

Şirket kimliğini ve markasını ön plana çıkaran şirketleri pek çok ortamda temsil eden logo tasarımı oldukça ciddi bir iştir. Şirketlerin kurumsallığını vurgularken bir yandan da onun misyon ve vizyonunun en etkili ifadesidir. İş ve ticaret hayatının ilk zamanlarından bu yana logo tasarımı önemini her daim korumuşken ticari faaliyetlerin hız kazandığı günümüzde bu önem bir kat daha artmıştır. Bir tür imza olarak da ifade edilebilen profesyonel logo tasarımı şirketlerin misyonu doğrultusunda hazırlanmalıdır. Çünkü görselliğin bir adım daha önde olduğu logo tasarımı okuması olmayan kişilere dahi bir şeyler anlatmaktadır. Kurumsal logo tasarımı firmaların ya da şirketlerin hem müşteri portföyünü arttıracak hem de aynı sektörde hizmet sunan diğer şirketlerden bir adım daha önde olacaktır.

Device

İyi Bir Logo Tasımı Neden Önemlidir?

Şirketler ya da firmalar çoğu zaman kendileri ile özdeşleşen logo ya da renkler ile hatırlanır. Bu neden ile akılda kalıcılığı yüksek bir logo tasarımı şirketin markalaşması ve rekabet ortamının oldukça arttığı günümüzde oldukça büyük bir yere sahiptir. Etkileyici bir logo tasarımı için tasarımı yapacak olan firmanın çalıştığı şirketi, şirketin amaçlarını ve hedef kitlesini oldukça iyi bir şekilde analiz etmesi gerekir. Görselliği oldukça ön planda olduğu günümüzde profesyonel logo tasarımı da etkisini arttırıyor.

Çağın gereklerine uyum sağlayarak zorlu rekabet şartlarında modern bir görüntü elde etmenin aynı zamanda şirketin misyonu kadar görünüşünün de önemli olduğunu kavrayan yöneticiler logo tasarımı konusuna önem vermektedir. Bilgisayar uygulamaları ve teknolojisinin de gelişim göstermesi ile birlikte şirketler daha başarılı ve sonuç odaklı logo tasarımı edinebiliyor.

Profesyonel Bir Logo Ne Kazandırır?

Logo şirketin kendisi için belirlemiş olduğu hedef kitleye ulaşmanın en kolay yoludur. Profesyonel logo tasarımı şirketin kimliğini, güvenirliğini hedef kitleye görsel olarak verecektir. Profesyonel logo tasarımı yapılırken şirketin üretimine, kimliğine ve özelliklerine uygun bir biçimde yapılması gerekir. Bu neden ile özellikle kurumsal logo tasarımı için profesyoneller ile çalışmakta yarar var. Şirketler değişen ve sürekli olarak gelişim gösteren ticari hayatta kreatif bir düşünce tarzı benimsemeleri gerekir. Yaratıcılıklarını güçlendirerek bunu da hedef kitlesine anlatabildiği sürece başarılıdır.

Bu neden ile profesyonel logo tasarımı konusunda da yaratıcılığı ve öz güveni ön plana çıkarmakta yarar bulunur. Logo kurumsal kimliğin ayrılmaz bir parçasıdır. Şirketin kimliği ile bir olmuş bir logoya sokakta rastladığınızda şirketin ismini hatırlamasanız da neyi ifade ettiğini anlarsınız. İşte profesyonel logo tasarımının etkisi oldukça geniştir. Ayrıca şirketler seslerini daha geniş kitlelere duyurmak istiyorsa kurumsal logo tasarımı konusunu dikkate almak zorundadır.

Device

İyi Bir Logo Tasarımı Nasıl Olur?

Bir şirketi diğerlerinden farklı kılarak şirkete ayrı bir ruh kazandıran logo tasarımı şirketlere ciddiyet kazandırır. Fakat profesyonel logo tasarımı sanılanın aksine oldukça ciddi emek ve uğraş gerektiren bir konudur. Kurumsal logo tasarımı için öncelikle işini iyi bilen şirketin ne istediğini gereği kadar analiz edebilmiş olması gerekir. Şirketler logo tasarımı yaptırırken bu işi yapacak olan ekibe kendilerini iyi ifade ederek beklentilerini anlatmak durumundadırlar ki başarılı sonuçlar ortaya çıksın.

Kaliteli bir kurumsal logo tasarımı anlam karmaşasından uzak net mesajlar veren argümanlara sahip olmalıdır. Sonrasında ise en çok dikkat edilmesi gereken konu yalınlıktır. Anlam karmaşasına izin vermeyen ve yalın bir içeriğe sahip olan bir logo tasarımı daha çok akılda kalıcı özelliğe sahiptir. Renkler en etkili sübliminal mesaj araçlarındadır. Bu neden ile renkleri etkili ve çarpıcı bir biçimde kullanmak gerekir. Ayrıca renklerin bazı anlamları da aşıladığı bilinir. Örneğin beyaz ve lacivert renklerin yoğunlukta olduğu bir kurumsal logo tasarımı hedef kitleye şirketin giderek yükselme hedefleri olduğunu hissettirir. Bu tür güçlü araçlar etkili bir şekilde logoda kullanılmalıdır.

Logo Tasarımında Yazı Karakterleri Kullanılmalı Mı?

Özellikle kurumsal logo tasarımı esnasında yazı karakterleri gibi çeşitli karakterlerin kullanılması oldukça etkileyici olabilir. Fakat bu durumda yazı tipinden yazı boyutuna kadar pek çok noktaya dikkat edilmesi gerekir. Bu noktada devreye logonun her detayının orantılı olması giriyor. Aksi halde gözü yoran anlamsız bir şekil çıkacaktır. Tasarım esnasında logonun fazla geniş olmamasına dikkat edilmesi gerektiği gibi fazla uzun olmamasına da özen gösterilmelidir. Çünkü bu gibi durumlarda orantıda hata payı daha çok artacaktır. Bu da logodan beklenen verimin sağlanamayacağı anlamına gelirken şirket içinde yeni arayışlar ve vakit kaybını ifade etmektedir.

Profesyonel logo tasarımı yapılırken tasarımın uygulama alanları da düşünülmelidir. Örneğin bir logo tasarımının sadece şirketin web sayfasında kullanılacağı düşünülmemelidir. Bunun yanı sıra bu logonun sunulan hizmet alanlarına da uyumlu olması gerekir ki uygulama alanı kısıtlı kalmasın. Son olarak logo tasarımının en can alıcı noktası tasarımın özgün olmasıdır. Logo tasarımına bakan hedef kitle logoda başka markaları ya da firmaları görmemelidir. Tüm bu kriterler dikkate alınarak tasarlanan logolar şirkete kurumsallık kazandırır.